JAK ZROBIĆ IDEALNE ZDJĘCIE RYBY
Są rzeczy, które sprawiają nam w życiu prawdziwą radość, fotografia dwudziestokilowego karpia, zdjęcie tegoż karpia na okładce czasopisma wędkarskiego, nowy samochód, narodziny potomka, rozwój kariery itp. ale są też rzeczy małe, które sprawiają tę samą przyjemność, napisany artykuł czy dobre zdjęcie. Właśnie dobremu zdjęciu, czy może dążeniu do idealnego zdjęcia, będzie poświęcony ten artykuł. Na dobrym zdjęciu kryje się piękno, które czasami jest małym szczegółem.
Udane zdjęcie jest wspaniałą pamiątką i po czasie jedynym wspomnieniem wędkarskiej przygody. I właśnie dlatego powinno zależeć nam na jak najlepszym zdjęciu, zwracając uwagę na różne szczegóły. Niezależnie od tego czy jest to zdjęcie na zlecenie kampanii reklamowej, czy po prostu dla własnej przyjemności. Obecnie jesteśmy bombardowani zdjęciami w czasopismach, stronach internetowych, portalach itp. ale pytanie jest jedno. Ile zdjęć, tak z ręką na sercu zapadnie nam w pamięci? Mówię tylko o zdjęciach z motywem wędkarskim, każdego dnia widzę niezliczoną ilość zdjęć całkowicie bezużytecznych. Mam na myśli zdjęcia rozmyte, zrobione pod złym kontem, w złym świetle, zamiast głównego obiektu, którym jest ryba, widzę na zdjęciu całą rodzinę, wiadro z wodą, na stoliku kawałek chleba w musztardzie! To są wszystko rzeczy, które szpecą Twoje zdjęcie, od kilku lat piszę w mediach jak zrobić tę właściwą fotografię. Chciałbym podzielić się z Wami pewnymi szczegółami, które uczynią Wasze zdjęcie wyjątkowym. Po latach doświadczeń w robieniu zdjęć, bardzo zależy mi na jakości, dzięki temu mogę precyzyjnie określić, które zdjęcie nadaje się np. do publikacji a które nie. Dlaczego to wszystko piszę? Otóż prezentowane zdjęcia to twoja wizytówka, Jeśli zależy wam na pozytywnym odbiorze nie róbcie zdjęcia z rybą w ogrodzie przy basenie, garażu, czy grillu.
Czasami na portalach wędkarskich śledzę dyskusję na temat robienia zdjęć. Omawiane są tam sprawy techniczne tzn. jaki rodzaj aparatu użyć, kompakt czy lustrzankę, jaki obiektyw, jakie w ogóle są ceny sprzętu itp. Nie chcę tutaj przytaczać żadnych parametrów technicznych, nie powiem jaki sprzęt jest najlepszy i co trzeba kupić. To nie jest tematem tego artykułu, moim zamiarem jest powiedzieć wam, jak macie robić zdjęcia i czasami czym je robić. W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi technologicznemu dobre zdjęcie można zrobić smartfonem a jakość zdjęcia jest zupełnie inna niż przed laty. Teraz przejdźmy do właściwej części tego artykułu czyli do sesji zdjęciowej.
Na początek opiszę jak zrobić zdjęcie twojej rybie. Karpia można sfotografować samemu już podczas holu, podbierania i na macie. W przypadku holu ryby, karpia można fotografować kiedy pokaże się na lustrze wody. Sfotografować można również akcję wędki w tym przypadku trzeba zwrócić uwagę na jakim tle fotografowana jest wędka. Jeśli będziecie fotografować ugiętą wędkę, idealnym tłem będzie niebo. Natomiast jeśli będziecie fotografować akcję wędki w cieniu, na tle ciemnych drzew, to w tym przypadku wędzisko na zdjęciu będzie słabo widoczne. Robienie zdjęć przy podbieraniu karpia również jesteście sami wykonać, tutaj tylko ważne jest, aby samemu poradzić sobie z zumem, tak aby na zdjęciu widoczny był tylko podbierak z karpiem a nie przy okazji pół jeziora. Chodzi o to żeby rekordowa ryba nie była małym punktem na zbyt wielkiej tafli wody. Bardzo lubię fotografować karpie na macie, tutaj otwiera się cała gama robienia przeróżnych zdjęć. Należy unikać niefrasobliwego układania ryb, karp do zdjęcia zawsze powinien być równo ułożony . Teraz mamy kilka możliwości sfotografowania ryby, zdjęcie boczne – boczna strona karpia, zdjęcie z długości – od głowy do ogona, lub od ogona do głowy, zdjęcia detali, łusek, płetw, warg itp. Przy robieniu zdjęć na macie trzymajcie się pewnych zasad, nie może być widać śladów krwi na wargach (rana po haku), karp musi być czysty, do tego służy nam przygotowane wiadro z wodą do polewania ryby. Są to drobne szczegóły, jednak to od nich zależy jak odebrane będzie wasze zdjęcie. Dla mnie nie do przyjęcia są wszelkie nieczystości na rybie, takie jak liście z drzewa, trawa, lub wręcz ziemia.
Rozumiem, że położony karp na macie może zachowywać się, jak wściekły pies chcąc uratować swoje życie. Dlatego na taką chwilę przygotowuję wiadro z wodą do polewania ryby. Następnym etapem sesji zdjęciowej jest, przygotowanie do zrobienia zdjęcia samemu ze złowioną rybą. W tym momencie macie dwie możliwości, zrobić zdjęcie za pomocą samowyzwalacza, wtedy aparat ustawiamy na statywie lub podpórce, lub poprosić inną osobę jeśli jest dostępna. Przed zrobieniem zdjęcia dobrze jest mieć przygotowany FOTO-PLAC, który ułatwi i skróci czas robienia zdjęcia rybie a co za tym idzie, jak najszybsze wypuszczenie karpia.
FOTO-PLAC powinien zawierać, matę karpiową, akcesoria do fotografowania oraz naczynie z wodą. I teraz to co najważniejsze – TŁO!!! Najlepsze będą drzewa, trzciny, lub trawy. Jeśli wasze miejsce nie ma tego typu scenerii, róbcie zdjęcia tak aby mieć za sobą wodę, najlepiej jest wykonać zdjęcie w wodzie razem z rybą. Fotografie gdzie w tle jest jakiś dom, samochód, lub połowa waszego obozu nie będą tymi najlepszymi. Pytacie po co tyle zachodu z powodu jednej ryby? Uważnie przeczytajcie. Jeśli zdjęcie ma być wykonane np. dla czasopisma wędkarskiego, portalu internetowego, lub innych mediów społecznościowych i będzie na nim widoczna lokalizacja waszej miejscówki, lub inny szczegół zdradzający wasze łowisko, gwarantuje wam, że od tej pory długo nie zarzucicie zestawu, w tym konkretnym miejscu.
Na co zwrócić uwagę organizując FOTO-PLAC. Tak samo jak odpowiednie tło, ważne jest miejsce gdzie się znajdujecie. Trzeba zwrócić uwagę aby nie było na słońcu, często dochodzi do prześwietlenia zdjęcia i potem wrażenie jest takie, jakby w tym momencie oświetlał was tir wszystkimi światłami. Kombinacja słońca i cienia również nie jest dobra, dlatego że zdjęcie tylko w części będzie czytelne a reszta detali będzie gdzieś schowana w ciemniejszej części fotografii. Nieodpowiednie jest robienie zdjęcia będąc w cieniu, kiedy za plecami jest bardzo jasne tło np. promienie słońca odbijające się od fal wody. Uwierz, na takim zdjęciu nie będzie za wiele do oglądania.
Jeśli sami robicie zdjęcie za pomocą samowyzwalacza, dobrze jest mieć przygotowany statyw w odpowiedniej odległości od miejsca w którym zdjęcie będzie wykonywane. Jeśli pod ręką masz osobę fotografującą, ważne jest aby WSPÓŁPRACOWAĆ. Często spotykałem się z sytuacją w której wędkarz mówił do kolegi „stary zrób mi zdjęcie” ten oczywiście fotkę zrobił, ale potem okazywało się że brakuje łowcy głowy, rybie brakuje kawałka ogona, na zdjęciu widoczne jest 80% obozu wędkarskiego. Oglądający zdjęcie nie będzie mógł docenić wielkości, lub piękna złowionej ryby, ponieważ zostanie to wszystko rozmyte w ogólnym chaosie. Fotograf to ten, który bierze odpowiedzialność za to, co widoczne jest na zdjęciu, jeśli zdjęcie będzie zrobione lekkomyślnie w stylu trzask i gotowe, nigdy nie będzie fotografią o którą wam chodzi. Ja zawsze mam obok siebie trzy osoby, które latami uczyły się wykonywać wędkarskie fotografie. Wierzę im do tego stopnia, że sfotografowanego karpia wypuszczam, bez kontroli zdjęcia. Nasze zaufanie sięga 100% fotograf mówi mi jak mam się ustawić do zdjęcia, jak ustawić rybę, pod jakim kątem czy moja twarz nie jest zacieniona itp. Tak to powinno wyglądać, odpowiednia komunikacja to bezcenna rzecz, dzięki temu mogę w domu z radością przeglądać zdjęcia bez wad z których cieszę się czasami bardziej niż z samej przygody wędkarskiej. Takie zdjęcie mogę na pamiątkę zapisać w telefonie, lub pulpicie komputera, dać do publikacji. W dzisiejszych czasach ogromną zaletą cyfrowych fotografii jest zrobienie kilkudziesięciu zdjęć z różnych możliwych kątów.
W poszukiwaniu drogi do uchwycenia tej magicznej chwili, przedstawiłem podstawowe kroki, ale najważniejsze zostawiłem sobie na koniec robienia zdjęcia z rybą. Wędkarz trzymający rybę odgrywa dużą rolę w dobrym ujęciu. Ale od czego zależy tajemnica zrobienia wyjątkowego zdjęcia? Nie ma nic gorszego jak wędkarz, który trzyma karpia jak kawałek drewna. Może w tej chwili nie zdaje sobie sprawy że palcami zakrywa ciało ryby? Dlatego polecam jedną ręką podtrzymywać głowę od spodu na wysokości płetw piersiowych, a drugą ręką trzymać pod pletwą odbytową. Zaletą takiego chwytu jest podtrzymywanie karpia wolnymi palcami w taki sposób aby nie przechylał się w stronę wędkarza. Trzymając w ten sposób karpia możesz usiąść po turecku, przykucnąć i zawsze będziesz mógł oprzeć ręce na udach z ciężką rybą.
Mamy już udane zdjęcie naszego wymarzonego karpia, ale co zrobić kiedy ryby nie biorą? Rób zdjęcia! Zawsze mamy wiele możliwości, ja robienie zdjęć otaczającej przyrody lubię tak samo jak wędkowanie. Wiele dobrych zdjęć można zrobić o wschodzie lub zachodzie słońca. Wschód i zachód słońca to najcenniejsza rzecz jaką może ofiarować nam przyroda, tak jak na wiosnę kiedy wszystko zaczyna budzić się do życia. Mówię tutaj nie tylko o fotografowaniu krajobrazów, ale również o fotografowaniu zwierząt i owadów. Jeśli będziesz postępować tak jak opisałem to, przy robieniu zdjęć złowionym rybom, na pewno osiągniesz zamierzony rezultat. Musisz tylko wiedzieć co chcesz fotografować i w jaki sposób. Jeśli będziesz fotografować owada na kwiatku, to nie będziesz robić zdjęcia z odległości, ponieważ na takim zdjęciu nie będzie widać żadnego owada i taka fotografia nie będzie interesująca. Przy planowaniu zdjęcia zupełnie jest tak samo, jeśli chcesz mieć na zdjęciu tego chrząszcza, to zbliż aparat pod odpowiednim kątem, zwracając uwagę na prawidłowe oświetlenie. Na temat światła już pisać nie będę, podstawowe zasady wyjaśniłem wcześniej, trochę tylko to rozwinę pod innym „kątem widzenia” Na przykład jeśli dziesięć osób robi zdjęcie haczykowi na płaskiej powierzchni z góry na dół, interesowałoby mnie jakie zdjęcia z całej dziesiątki was zaciekawią. Aby twoje zdjęcie było inne od wszystkich wystarczy powiększyć obraz, zmienić kąt, bawić się światłem, odjechać aparatem lekko w bok. I w ten sposób otrzymasz inną fotografię, inną niż wszystkie, tego samego haczyka. Dzięki takim prostym trikom fotografia przyciąga uwagę oglądającego.
Dla przykładu dołączam kilka zdjęć, które mogą wam zdradzić jak wygląda dobre zdjęcie i jakich błędów unikać. Jestem głęboko przekonany, że to pomoże niektórym z was i mam nadzieję, że od dzisiaj wasze zdjęcia będą lepszej jakości, niezależnie od tego czy zdecydujecie się upublicznić swoją pracę.
Na koniec mała wskazówka idealnego zdjęcia, jeśli zastosowaliście wszystkie rady a wasza fotografia nadal nie odpowiada wam jakościowo, wykorzystajcie odpowiednie programy do obróbki zdjęć. Jeśli złowicie jakąkolwiek rybę, ważne jest aby zdjęcie obrazowało jej właściwą wagę i rozmiar 😉
Autor: Matej Sole – Nikl Team
Źródło: https://www.nikl.cz/
Tłumaczenie: Krzysztof Łuczak – Informator Wędkarski.pl
W tych sklepach kupisz produkty Karela Nikla:
CarpWorld.pl LINK
Baitbox.pl LINK