SZCZUPAK NA MUCHĘ

Łowienie szczupaków na muchę, cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. W poniższym artykule chcielibyśmy zachęcić was do tej pięknej dyscypliny, jaką jest wędkarstwo muchowe i połów drapieżników na przynęty typu BIG FLY.

Do łowienia na duże muchy szczupakowe potrzebować będziemy wędziska w klasie 8-10 ze wskazaniem na najwyższe parametry. Kołowrotek powinien posiadać dobry hamulec. Dzisiaj rynek wędkarski oferuje już gotowe rozwiązania, w kwestii doboru sznura do klasy wędki,  przynęty czy łowiska. W większości wypadków sznur dobieramy w takiej samej klasie jak wędka lub stopień wyższej. Dzięki odpowiednio dobranej głowicy, przynętę można prowadzić płytko, lub na kilku metrach głębokości. Prowadząc muchę głębiej częstym przyłowem mogą być sandacze, zwłaszcza kiedy łowimy na zbiornikach zaporowych.

Swoje pierwsze wędkowanie najlepiej rozpocząć na otwartej wodzie, gdzie trawy i inne krzaczyska nie będą zatrzymywać linki podczas rzutu. Z brzegu można poradzić sobie z tym problemem używając specjalnej kuwety na pasie biodrowym, do której odkładamy linkę z kołowrotka przed rzutem i w czasie ściągania muchy. Przynętę prowadzimy wolno, zatrzymujemy, pozwalamy materiałom z których zrobiona jest mucha szczupakowa, swobodnie falować w toni wodnej. Rybę na muchówce zacinamy inaczej, niż np. spinningiem, trzymając wędkę w prawej ręce, zacinamy mocnym pociągnięciem sznura lewą ręką w dół. Warto przećwiczyć ten sposób zacinania, zwłaszcza jeżeli „przesiadacie” się ze spiningu.

W wędkarstwie muchowym równie ekscytujące jest tworzenie przynęt, nie ma większej satysfakcji jak złowienie szczupaka na własnoręcznie stworzoną muchę. Do wyboru mamy tysiące wzorów  much szczupakowych, tubowych, jednohakowych, dwuhakowych, które możemy dalej podzielić ze względu na różne typy, wzory i inne cechy.

Rzucanie muchą szczupakową to niezwykle efektowny sposób wędkowania w tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że te przynęty mogą mieć bardzo duże rozmiary od kilkunastu centymetrów do 30cm i więcej. Kiedy połączymy ze sobą np. dwie muchy tubowe nasza przynęta może mieć nawet 40cm! Oczywiście wszystko zgodnie z obowiązującym regulaminem uzbrajamy tylko jedną muchę, co w zupełności wystarczy. Szczupak, który zaatakuje tak wielką przynętę będzie słusznych rozmiarów i na pewno zatnie się bez trudu. Taki zestaw wymaga już bardzo solidnego sprzętu, który będzie dostosowany do zmierzenia się z największymi ponad metrowymi okazami. Operowanie muchami typu big fly niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo dla początkujących. Chodzi o kontrolę przynęty podczas lotu, trzeba zwrócić uwagę na odchylenie wędki od ciała, tak aby kąt nie był zbyt ostry. Otóż może się zdarzyć, że złapiemy się sami w lecącą od tyłu muchę, można znaleźć opisy i zdjęcia takich sytuacji w internecie, na szczęście są to rzadkie przypadki.

Spining
Dla wszystkich chcących spróbować łowienia tymi fantastycznymi przynętami, mogę polecić proste rozwiązanie jakim jest podpięcie dużej muchy szczupakowej pod główkę czeburaszkę. Przynęta w takim wydaniu nadaje się do łowienia metodą spiningową. Technika prowadzenia jest taka sama jak łowienie muchówką z tą tylko różnicą, że czeburaszka szybciej ściąga nam muchę na dół i cały cykl prezentacji przynęty jest po prostu szybszy. Osobiście jestem zwolennikiem jak najmniejszej wagi czeburaszek, chodzi właśnie o czas ściągania przynęty im woniej tym lepiej.

Szczupak poluje z zasadzki, czeka, obserwuje i nie zmarnuje energii na coś co śmignie mu koło nosa. Dlatego muchówka jest tak idealną metodą do łowienia tych drapieżników. Natomiast przy korzystaniu z główki czeburaszki w spiningu trzeba mieć na uwadze jak najwolniejsze prowadzenie. Spiningi przeznaczone do połowu sandaczy będą idealne do łowienia tymi przynętami. Stosować można żyłkę lub plecionkę, choć moim zdaniem ze wskazaniem na plecionkę. Reszta jest już praktyką.

Krzysztof Łuczak – Informator Wędkarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *